Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Poate contesta debitorul procesul de licitație ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Poate contesta debitorul procesul de licitație publica?

Buna ziua,
Am cumparat un imobil in licitatie publica si as dori sa stiu daca debitorul poate contesta procesul de licitatie in conditiile in care pentru imobilul acesta s au organizat peste 20 de licitații in 5 ani de zile.
Mentionez faptul că debitorul ă girat cu acest imobil un credit ipotecar. In acesti ani nu s a interesat nici debitorul dar nici alte persoane.
Exista sanse ca instanta sa refuze contestatia?
Care sunt consecințele in ceea ce ma priveste daca instanța accepta contestația?banii se vor returna?
Multumesc anticipat
Da, debitorul are dreptul sa formuleze contestatie impotriva procesului verbal. In functie de motivele contestatiei, formulati-va aparari prin intampinare
In cazul in care, debitorul nu face contestație si accepta de buna voie sa evacueze imobilul, are voie să ia din casa bunurile , inclusiv ferestrele, centrală, parchet etc?
Dacă le ia pentru ce se mai numeste locuinta, si nu paragină?
Geo12345, utilizator