Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire cu probleme

O speta deosebita : mama a fost infiata de catre sora sa mai mare ( cu 22 ani ) impreuna cu sotul sau - asa au crezut ei dar .... pe certif de nastere al mamei ( cel cu noul nume ) nu apar ambii soti ca si parinti - aici intervine ciudatenia : la numele mamei este o bara ... si atat. Explicatia ce le a fost data la momentul infierii ( 1962 ) a fost ca cele doua fiind surori, sora care infia nu putea fi trecuta ca si mama ... dar fiind casatorita cu cei ce apare la rubrica "tatal copilului" nu va fi nici o problema! Si totusi este ... in sensul ca notarul la care am apelat pt succesiune mi a spus ca nu stie cum sa faca legatura intre cele doua ...
Nu ati precizat pentru cine dintre cele doua surori se face succesiunea.
Sotul surorii mai mari, tatal care a infiat-o pe mama mai traieste?
Bunicii, parintii mamei si ai surorii ei mai traiesc? Sau au decedat ambii in vreun accident din cauza caruia a fost infiata mama de catre sora ei?
Relatia dintre cele doua se poate facecu martori, si din astfel de motive se solicita prezenta a doi martori la notariat cand se deschid succesiunile, martori care au cunoscut familia.
cyan, moderator
Succesiunea se face pt sora mai mare, cea care a infiat-o, casatorita fiind, pe sora ei mai mica.
Singura persoana in viata sunt eu - respectiv fiica surorii infiate - practic, nepoata celor doi .
Nu exista alte rude in viata care sa confirme legatura?
Sotul surorii decedate, verisori, alte rude apropiate mai apropiate sau mai indepartate.
Acte de proprietate, scoala, etc.