Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ștergerea cazier judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ștergerea cazier judiciar

Tip solutie: Condamnare fără acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: 1. În baza art. 2151 alin. 1 Cod penal din 1969, cu apl. art. 41 alin. 2 Cp din 1969, ambele cu aplicarea art. 5 C.pen. şi art. 375 C.p.p. raportat la art. 396 al. 10 C.p.p. condamnă pe inculpatul R.C.P., cunoscut cu antecedente penale, la pedeapsa de 1 an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de „delapidare”. 2. În baza art. 290 Cod penal din 1969 rap. la art. 5 C.pen., condamnă pe acelaşi R.C.P. la pedeapsa de 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de „fals în înscrisuri sub semnătură privată”. Constată că faptele pentru care a fost condamnat în prezenta cauză sunt concurente cu cea pentru care a fost condamnat prin s.p. 2772/10.10.2011 pronunţată în dosarul 25162/325/2010 de Judecătoria Timişoara, definitivă prin nerecurare la 28.10.2011. În baza art. 85 al.1 C.pen cu aplicarea art. 15 al. din lege 187/2012 şi aplicarea art.5 c.p., anulează suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 1 an închisoare aplicată inculpatului prin sentin?a penală nr. 2772/10.10.2011. În baza art. 33 lit. „a”, 34 lit. „b” Cod penal din 1969 rap. la art. 5 C.pen, contopeşte pedepsele aplicate în prezenta cauză cu pedeapsa de 1 an închisoare aplicată prin s.p. 2772/10.10.2011, în pedeapsa cea mai grea de 1 an închisoare pe care o sporeşte cu 4 luni închisoare, urmând ca inculpatul să execute în final pedeapsa de 1 an şi 4 luni închisoare. În baza art. 71 alin. 2 Cod penal din 1969 rap. la art. 5 C.pen, interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 alin.1 lit.”a” teza a II-a şi lit.”b”, Cod penal din 1969. În baza art. 81 Cod penal din 1969 rap. la art. 5 C.pen, dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei aplicate. În baza art.82 Cod penal din 1969 rap. la art. 5 C.pen, stabileşte în sarcina inculpatului un termen de încercare cu durata de 3(trei) ani şi 4 luni, calculat de la data de 28.10.2011, data rămânerii definitive a s.p. 2772/10.10.2011 pronunţată în dosar 25162/325/2010 de Judecătoria Timişoara, definitivă prin nerecurare. În temeiul art. 404 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 şi art. 84 din C.pen din 1969, în sensul că, săvârşirea în termenul de încercare a unei infracţiuni intenţionate sau neîndeplinirea obligaţiilor civile stabilite prin hotărârea de condamnare, are drept urmare revocarea suspendării condiţionate, cu consecinţa executării în întregime a pedepsei, care nu se contopeşte cu pedeapsa pentru infracţiunea ulterioară. În baza art. 71 alin. 5 Cod penal din 1969 rap. la art. 5 C.pen, suspendă executarea pedepselor accesorii, pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. În baza art. 397 al.1 C.p.p. raportat la art. 19 C. pr. pen., art. 25 C. pr. pen. şi cu aplicarea art.1357 C.civ., art. 1382 C.civ admite acţiunea civilă, formulată de partea civilă SC CARES PAINTS SRL (fosta SC CAR REFINISHES IMPEX SRL) – şi obligă pe inculpatul R.C.P., la plata către această parte a sumei de 26.899,45 lei cu titlul de despăgubiri civile. În temeiul art. 25 al.3 C.pr.pen desfiinţează înscrisul falsificat chitanţa seria CRF nr. 0001046 aflată la fila 164 din dosarul de urmărire penală. În baza art. 272 alin.1 C.proc.pen., dispune plata sumei de 200 lei, reprezentând onorariu avocat din oficiu, din fondul Ministerului Justiţiei către Baroul Timiş. În temeiul art. 275 alin. 2 Cod procedură penală, obligă inculpatul la plata sumei de 2800 lei cheltuieli judiciare avansate de către stat. Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 20.03.2015.
Document: Hotarâre 585/2015 20.03.2015
În această situație îmi puteți spune, vă rog, când va interveni reabilitarea sau cu alte cuvinte când se va șterge înscrisul din cazier judiciar?
Vă mulțumesc anticipat.
Buna seara ,

Frumos,

Sfatul meu este sa formulati o cerere de REABILITARE .

Reabilitarea este o institutie de drept penal care are rolul de a inlatura , in anumite conditii expres prevazute de codul penal, consecintele condamnarii unei persoane care a savarsit o infractiune penala. Reabilitarea poate fi de drept sau judecatoreasca, aceasta din urma operand la cererea persoanei condamnate sau a mostenitorilor sai.

Mai pe scurt, reabilitarea inlatura decaderile, interdictiile si incapacitatile din hotararea de condamnare

Cu speranta ca v-am fost de folos va urez SUCCES.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
ART. 86 c.p.-1969
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.

Din cate inteleg eu, pare sa fi intervenit reabilitarea de drept.
Mergeti la serviciul cazier si solicitati un certificat de cazier judiciar.
Daca constatati ca figurati in continuare în evidenţa cazierului judiciar, puteti cere unităţii de poliţie care a emis certificatul de cazier judiciar, rectificarea datelor înscrise. Depuneti actele doveditoare.
Daca nu se rezolva la nivelul unitatii de politie, trebuie sa va adresati instantei cu o cerere prin care sa constate ca a intervenit reabilitarea de drept.