Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa judiciara calculata eronat de instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa judiciara calculata eronat de instanta

buna ziua , instanta mi-a comunicat ca in termen de 10 zile trebuie sa achit taxa judiciara , problema este in comunicare este un zero in plus , ex in loc de 100 lei instanta a scris 1000 lei. ce pot sa fac ? platesc 100 lei si trimit impreuna cu o Cerere de indreptare eroare materiala ? sau o Cerere de Reexaminare ? multumesc
Daca aveti certitudine asupra cuantumului timbrajului, achitati o taxa de 100 lei si formulati o cerere de reexaminare
Puteti suna la registratura instantei pe rolul careia se afla dosarul si sa rugati, mentionand numarul dosarului, sa va precizeze cuantumul taxei judiciare de timbru.