Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... incadrarea in conditii speciale de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

incadrarea in conditii speciale de munca

In perioada 15.08.1997 - 11.04.2012 am fost ofiter activ, perioada cât a fost cadru militar activ se încadrează în condițiile de muncă speciale, conform Capitolului II, pct. 3 din Anexa nr. 2 la HG nr. 1294/2001, privind stabilirea locurilor de muncă și activităților cu condiții deosebite, condiții speciale și alte condiții specifice pentru cadrele militare în activitate. Intre 15.06.2008 - 11.04.2012 am fost pus la dispozitia inspectorului sef ISU Prahova. Pentru perioada cat am fost pus la dispozitie nu mi s-a acordat condinditii speciale de munca invocandu-se - OMAI 283/01.07.2002 .CAP.II art.3 al.3. -Orice alte perioade de timp in care cadrele militare erau incadrate in locuri de munca si activitati cu conditii deosebite,speciale sau alte conditii si s-au aflat in situatia-suspendare din functie pe timpul punerii la dispozitie(ramas neincadrat), nu se iau in calcul la stabilirea timpului efectiv lucrat in conditiile de mai sus. In perioada punerii la dispozitie mi-am desfasurat activitatea tot la ISU prahova indeplinind misiunile specifice ce mi-au fost incredintate. Va rog sa-mi spuneti daca mi se cuvin conditii speciale de munca si pentru perioada punerii la dispozitie , eu cred ca am dreptate deoarece HG este mai presus decat un ordin al ministrului. Va multumesc!
Un ordin de ministru nu poate modifica prevederile dintr-o hotarare de guvern.
Sunt aspecte care pot fi avute in vedere la neacordare grupa de munca. Prin punere la dispozitia insp. sef ISU, dvs. nu ati mai fost incadrat la locul de munca anterior (unde se beneficia de grupa de munca), ci la un alt loc de munca/ post de lucru care posibil sa nu fi fost incadrat in grupa de munca. Poate fi aduse in discutie si: motivul punerii la dispozitia insp. sef ISU si noile conditiile reale de lucru.

In perioada punerii la dispozitie am executat aceleasi activitati ce le desfasurasem inainte.
POPA GHEORGHE a scris:

Un ordin de ministru nu poate modifica prevederile dintr-o hotarare de guvern.
Sunt aspecte care pot fi avute in vedere la neacordare grupa de munca. Prin punere la dispozitia insp. sef ISU, dvs. nu ati mai fost incadrat la locul de munca anterior (unde se beneficia de grupa de munca), ci la un alt loc de munca/ post de lucru care posibil sa nu fi fost incadrat in grupa de munca. Poate fi aduse in discutie si: motivul punerii la dispozitia insp. sef ISU si noile conditiile reale de lucru.

Daca in cadrul ISU postul din organigrama pe care l-ati ocupat nu a fost incadrat in conditii speciale (nu a fost mentionat prin documentul de aprobare a locurilor de munca incadrate in grupa de munca conform HG nr. 1294/ 2001 - ordin al ministrului) nu aveati cum sa primiti grupa de munca, chiar daca dvs. sustineti ca ati efectuat aceleasi activitati ca la vechiul loc de munca.
Cand doriti sa raspundeti dati clik pe "raspunde" nu pe "citeaza" pentru a nu mai aparea integral si mesajul la care va referiti.
Activitatile pe care le-am indeplinit sunt incadrate in grupa de munca conform HG nr. 1294/ 2001 cap.II, pct.10 - specific ofiterilor. Va multumesc pentru conversatie!
Chiar daca activitatile depuse se regasesc in HG nr. 1294/ 2001, daca locul de munca din cadrul ISU pe care l-ati deservit nu a fost incadrat in grupa de munca, nu puteti beneficia, motiv pentru care nu vi se emite adeverinta.
Prin punerea la dispozitia sefului ISU, practic ati fost detasat pe o perioada de ... de la o unitate la alta.