Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare taxa timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare taxa timbru

Buna ziua!
In ce masura se mai poate recupera o taxa de timbru achitata intr-o actiune scutita de plata taxei de timbru? Fac precizarea ca procesul s-a incheiat, hotararea ramanand definitiva, instanta obligand paratul la plata cheltuielilor de judecata, incluziv taxa de timbru care s-a platit desi actiunea este scutita de plata taxei de timbru.
Consider ca numai in conditiile in care nu ar fi fost depasit termenul de apel, s-ar fi putut ataca hotararea respectiva, criticandu-se nelegalitatea modului de stabilire a taxei de timbru,