Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor pentru titlul științific de doctor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor pentru titlul științific de doctor

Buna ziua.

In art. 14 din Legea nr 153/2017 se mentioneaza ca "Personalul care deține titlul științific de doctor beneficiază de o indemnizație lunară pentru titlul științific de doctor în cuantum de 50% din nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată, dacă își desfășoară activitatea în domeniul pentru care deține titlul" si se aplica incepand cu 01.07.2017.
In cadrul Contractului Colectiv de Munca, acest spor este prevazut, insa cu mentiunea ca nu se aplica pe perioada derularii prezentului contract (valabil pana in aprilie 2018).
In aceste conditii, pot solicita acest drept? Se aplica CCM sau legea in vigoare?

Va multumesc anticipat!
andyc25, utilizator
Dispozitiile cuprinse in CCM vin in contradictie cu dispozitiile legale. Aveti posibilitatea de a solicita acordarea indemnizatiei pentru titlul stiintific.
Cu stima,
In sectorul bugetar , are prioritate legea , CCM nu poate avea dispozitii contrare legii.
Va multumesc!

In acest caz, indemnizatia pentru titlul stiintific de doctor trebuia acordata din data de 01.07.
2017 fara o cerere scrisa din partea mea?
Va multumesc si pentru raspunsul anterior!
Este mai bine daca depuneti o astfel de solicitare.