Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune după tata. Care sunt cotele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune după tata. Care sunt cotele mamei și ale copiilor care provin din căsătoriile anterioare?

In urma decesului tatalui meu , trebuie sa facem o dezbatere de mostenire pentru a recupera niste depozite bancare. Casnicia tatalui este a doua, din prima casatorie rezultand 3 baieti, la a-2a casatorie mama care m-a crescut are 2 fete care poarta alt nume decat noi baietii , dintr-o casatorie anterioara. Intrebarea este ce procentaj din dezbaterea mostenirii primim noi baietii si ce procent mama care ne-a crescut ?
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
depozitele au fost constituite de tata impreuna cu mama

Fetele vin dintr-o casatorie anterioara , deci sunt pe numele tatalui din prima casatorie a mamei
gi-jane2, moderator
Fetele nu au legatura. Daca nu au fost adoptate legal de tatal dvs, nu vin la mostenire.
Masa succesorala dupa tata se va imparti intre sotie si cei 3 baieti.
Sotia va primi 1/4, iar fiii 3/4.
Avand in vedere ca acel depozit este bun comun, se va dezbate succesiunea pe jumatatea tatalui.
Asasar, sotia va avea 1/4 din jumatate = 1/8 (+ jumatatea ei), in total 5/8.
Fiii vor avea 3/4 din jumatate = 3/8 (adica 3/24 fiecare)
Tot la bun comun parintii mai au o casa si o masina...in afara depozitului , acestea cum se impart ? la fel ca depozitul sau altfel?
Exact la fel ca depozitul.