Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS la arenda in 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS la arenda in 2018

Buna ziua,
daca pentru 2017 am incasat venituri din arenda peste 22.800 lei pentru care s-a retinut la sursa CASS de 5.5% din venitul net (calculat prin scaderea cotei forfetare de 40% din venitul brut - conform legii valabile 2017),mai datorez inca odata CASS 10% din 22.800 lei? Nu e dubla impozitare? E legal? Trebuie sa depun D600? Multumesc!
trebuie sa tineti cont de venitul net incasat nu cel brut cuvenit conform contract. De exemplu
pentru un venit net de 22.800 lei trebuia ca brutul sa fie 26.177 lei . mai departe 26.177 x 40% =10.470 lei ; Baza impozabila este 15.707 (26.177 minus 10.470 ) care inmultit cu 16% = 2.513 lei si inmultit cu 5,5%=864 lei . Rest de plata 26.177 minus 3.377 (2.513 + 864 ) = 22.800 lei. .
Intr-un raspuns dat de ANAF se spune ca se considera ca venit net suma ramasa dupa deducerea de 40% . In exemplul dat ar rezulta suma neta de 15.707 -(baza impozabila )
Daca ziceti ca ati realizat peste 22.800 lei vedeti unde va incadrati cu ei , la brut sau la net- cel impozabil .. Oricum ei au baza de date din D112 care a fost depusa de arendas si va pot depista imediat.. Puteti intreba si arendasul care e situatia de fapt la brut si net... . si pana la termenul de depunere a D600 va lamuriti..
Ce s-a platit anul trecut este pentru anul trecut iar ce se va plati acum, indiferent in ce forma vor scoate d600, este pentru anul acesta si deci nu are cum sa fie o dubla impozitare. Doar se referea asa la o baza de calcul caci altfel ce criteriu ar fi ales ca sa va stabileasca o suma de plata anticipata in acest an la cass. Dar mai asteptati putin sa vedem cum se vor hotara modifice d600.