Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesirea din indiviziune

Buna ziua in anul 2004 printr un contract de întreținere am primit de la bunica o construcție si 120o mp teren.mi a fost întocmită o documentație topografica care a fost depusă la cartea funciară si am primit respingere deoarece in 2001 pe acelasi nr .cadastral suntem 2 vecini si mi a fost specificat ca orice dezlipire se face cu consimțămîntul părților.la vremea respectivă vecinul nu e binevoit sa si faca măsurătorile necesare etc.Acum am hotărît împreună acest lucru si am procedat din nou la măsurătorile cu alt topometrist ales de amîndoi ..toate bune si frumoase. Vecinul se întoarce si i spune topometristului ca nu este de acord cu ce se gaseste in teren ca el stie ca bunicul. (Suntem rude) ne a dat egal .conform titlui de proprietate din 1990 eu detin 1200 mp din totalul de 1800 si el diferența deci nu ar fi egal.Terenul cu pricina este scriptic si faptic in posesia mea de la bunici si strabunici de aproximativ 100 ani
.Acum brusc numai vrea sa rămînă asa cum este faptic si scriptic si isi întemeiază pretenția sa pe o vorbă din bătrîni ca fiecare avem jumatate.A fost sa se lămurească la Cf.notar.avocat care nu i au dat dreptate.dar el merge inainte cum susține el ca ar fi si numai doreste sa vb omeneste.ma ține încurcată de pe o zi pe alta.nu vrea nici sa mergem la judecatorie.vrea doar terenul asa de moca...As putea sa intentez un proces si a ma reprezenta singura fara a plati unui avocat deoarece sunt in somaj si sotul este pensionar gradul 1 de invaliditate cu un copil minor .fara alte venituri sau as putea cere ajutor public judiciar. Va rog sa ma lămuriți daca se poate.mulțumesc
Ca raspuns la intrebarea Dvs finala : Oricine poate intenta un proces si se poate infatisa personal in fata instantei,
Buna daca intentez proces ce taxe se plătesc si cum ar fi mai simplu sa introduc documentatia tehnica la Cartea funciară si sa primesc o respingere deoatece orice alipire sau dezlipire se face cu consimțămîntul părților si sa o atac in termenul legal sau sa o introduc direct fara a mai face aceasta documentație. Ms