avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort fara avocat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort fara avocat

Buna ziua, ce șansă am sa divorțez fără avocat? Nu avem copii minori, nici mare avere de împărțit,stăm în casa părinților. Piedica mare este că el nu vrea divorț.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 17:37, 19 Ianuarie 2018
Buna ziua,
Formulati cererea, argumentati-o in fapt si in drept, formulati probe si aparari si totul este in regula.
Se poate si fara.
Aveti nevoie de un motiv serios si probe ca sa dovediti asta.
Dacă el nu vrea divorțul trebuie foarte bine elaborat procesul si fara avocat nu cred ca veti reusi.
Va trebuie si motive de divorț.
Motiv: de cc 10 ani nu avem nici o relație intimă, din cauza lui, din șapte zile a săptămînii 5 zile are băutură la ""bord"" seara. Cum dovedesc , dacă toate astea se întîmplă în casă?
ooo 10 ani.. l-ati rabdat ceva..
Cu martori doamna, si care l-au vazut baut sau doar cei carora le-ati povestit de problema dvs.. parinti, frati, colegi, vecini..
Succes!

Ultima modificare: Vineri, 19 Ianuarie 2018
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot parasii locuinta impreuna cu fica mea ??? BigBoy BigBoy Cu stima si respect va salut ! Sun intr-o mare dilema....am divortat recent (din vina ambelor parti) si azi am primit sentinta de divort (dupa 35 de zile de ... (vezi toată discuția)
Divort - doresc amanare la primul termen flyxy16 flyxy16 sunt in divort cu sotia,sia gasit unul mai tinar ca ea cu 8 ani si a bagat divort,ce pot face sai dau aminare la primul termen care e pe 5 noiembrie,daca nu ma ... (vezi toată discuția)
Sotie alcoolica constantin2015 constantin2015 Buna ziua, Doresc sa imi expun problema mea. Sunt casatorit de aprox 11 ani, avem impreuna doi copii, un baiat de 9 ani si o fetita de 2 ani si jumatate. ... (vezi toată discuția)