avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce platesc la stat conform declaratiei 600?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce platesc la stat conform declaratiei 600?

Ce platesc la stat daca am avut pe 2017 dividende in valoare de 32000 lei la o firma in care sunt asociat si mai am si o intreprindere individuala la care am un profit de 1400 lei?
Cel mai recent răspuns: ARISTITA MARCU , Contabil 18:15, 22 Ianuarie 2018
Pentru ca venitul adunat din dividende si de la I.I. pentru 2017 este peste plafonul de 22800 lei, veti depune d600 si veti plati cass 10% si cas 25% aplicate la valoarea plafonului. Platile se fac trimestrial pana a 25 a ultime luni din trimestru.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
daca dividendele distribuite sunt in suma de 32000 lei +1400 lei profit II, s-a depasit plafonul de 22800 lei si veti plati 10% contribuite sanatate, adica suma de 2280 lei , suma care se plateste in 4 transe sau toata suma cum doriti
SI 25% CAS... am omis
Eu stiu de la contabil ca 25% se aplica daca venitul net de la II depaseste acel plafon, altfel nu platesc. La dividende am citit ca as plati doar acei 10% la sanatate. Care este varianta corecta pana la urma?
Decl.600-finantele-pregatesc-modificari-un-nou-termen-de-depunere-si-un-nou-plafon-de-venituri- No comment!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividende ani22 ani22 suntem o societate pe actiuni cu capital privat si avem 67 de actionari. Pentru dividendele distribuite si platite in 2017 actionarii care au beneficiat de ele ... (vezi toată discuția)
Pensie si sanatate 2018 marin05 marin05 Buna ziua, daca o PFA la norma de venit, a avut in 2017 norma de venit in valoare de 15 000 lei, in 2018 este obligata la plata pensiei si sanatatii? Multumesc! (vezi toată discuția)
Impozitul pe dividende administratorfotoexpres administratorfotoexpres Sunt administratorul si asociatul unic al societatii infintata in 1994 cu contract de munca din februarie 2017,pana in februarie am platit in baza unui ... (vezi toată discuția)