Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce platesc la stat conform declaratiei 600?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce platesc la stat conform declaratiei 600?

Ce platesc la stat daca am avut pe 2017 dividende in valoare de 32000 lei la o firma in care sunt asociat si mai am si o intreprindere individuala la care am un profit de 1400 lei?
Pentru ca venitul adunat din dividende si de la I.I. pentru 2017 este peste plafonul de 22800 lei, veti depune d600 si veti plati cass 10% si cas 25% aplicate la valoarea plafonului. Platile se fac trimestrial pana a 25 a ultime luni din trimestru.
george-neagu, moderator
daca dividendele distribuite sunt in suma de 32000 lei +1400 lei profit II, s-a depasit plafonul de 22800 lei si veti plati 10% contribuite sanatate, adica suma de 2280 lei , suma care se plateste in 4 transe sau toata suma cum doriti
SI 25% CAS... am omis
Eu stiu de la contabil ca 25% se aplica daca venitul net de la II depaseste acel plafon, altfel nu platesc. La dividende am citit ca as plati doar acei 10% la sanatate. Care este varianta corecta pana la urma?
Decl.600-finantele-pregatesc-modificari-un-nou-termen-de-depunere-si-un-nou-plafon-de-venituri- No comment!