Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Orange, neplata facturii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Orange, neplata facturii

Bună seara,

Pe data de 11.10.2016 am încheiat un contract cu Orange valabil 24 de luni pentru a putea obține un telefon împreună cu un abonament de 30€ lunar pe care l-am achitat fără întârzieri până astăzi.

Iar, pe data de 13.11.2017 am fost la Orange pentru a putea "cumpăra" un nou telefon în "rate". La momentul respectiv mi s-a zis că nu pot lua acel telefon decât dacă nu deschid un nou abonament de minim 11€ (valabil tot pentru 24 luni) pe o cartelă nouă. Așadar, mi s-a zis că voi plăti aproximativ 190 de lei lunar (30 euro primul abonament + 11 euro al doilea). Am achitat TOTUL până astăzi când am descoperit că defapt pe lângă acel abonament de 11 euro mi s-a făcut și o rată de 18 luni în valoare de 199.29 lei lunar (care trebuie pentru a achiziționa telefonul mobil), așadar o plată totală de aproximativ 390 lei lunar care eu nu mi-o pot permite să o achit și nici nu doresc să o mai achit din cauza nesimțirea celor de la Orange.
Am sunat zilele trecute la ei ca să le explic că doresc să anulez/reziliez abonamentul de 11€ (având în vedere că nu mă voi putea beneficia de el) și să rămân doar cu cel de 30 și plata lunară al telefonului, iar ei mi-au răspuns că trebuie să plătesc o taxa de reziliere, așadar am renunțat. Nu este normal să plătesc ceva de care nu mă folosesc.

Vreau să știu dacă pot fi executat silit dacă începând de astăzi nu mai achit NICIUN leu la ei.
Sunt salariat de aproape 8 luni de zile și nu-am alte bunuri pe numele meu.

Mulțumesc frumos pentru răspunsurile!
MutuA., utilizator
Buna seara ,

Sfatul meu este sa reziliati contractul deoarece neplata contractului duce la acumularea de penalitati pe linga debitul initial.
Raspunsul este Da ,puteti fii executat silit ,

Cu drag
Avocat Minoi, utilizator
Problema este ca totalul de plata pentru a putea rezilia abonamentul de 11 euro este de aproximativ 1.144 lei pe care momentan nu-i detin si tot raman de parerea ca nu este normal ca o persoana sa achite ceva de care nu se foloseste.
Am uitat sa specific, ca pe contractul abonamentului scrie clar "Tip abonament: Abonament fara telefon", cand am specificat acest lucru la operatorul cu care am stat de vorba mi-a zis ca abonamentul tot se "leaga" (exact asa mi-a raspuns) de telefon, dar cand i-am cerut mai multe explicatii nu a stiu sa-mi explice.
MutuA., utilizator
Solicitati in instanta rezilierez contractului .
Eventual identificati eventualele clauze abuzive ale contractului.
Inteleg, va multumesc mult pentru raspunsurile si timpul acordat!
Cu drag