Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... probleme in procesul de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

probleme in procesul de divort

Buna ziua. Rog persoanele care pot sa ma ajute cu raspunsurile lor la urmatoarele intrebari:
1) Poate depune marturie nepoata adulta, la procesul de divort al bunicii sale ca sa sustina faptele relatate de bunica sa in procesul de divort, avand in vedere ca e descendent pe linia bunicii? (fiica fiicei bunicii)
2) Ajuta marturia persoanelor care nu au fost de fata la evenimentele petrecute, dar carora le-a fost relatate de catre bunica evenimentele petrecute?
3) Ce valoare are o declaratie facuta la notar care sa sustina evenimentele petrecute in casnicie, de catre un martor care nu vrea sa se prezinte fiindu-i teama de el?
3) In procesul de divort, in lipsa martorilor care sa sustina acuzatiile aduse de una din cele doua parti se obtine in cele din urma divortul, avand in vedere ca bunica nu vrea sa se impace cu sotul? Dupa cateva amanari a procesului se acorda divortul in cele din urma chiar daca el nu vrea divortul? (in ideea ca nu ii poate obliga pe doi sa convietuiasca daca unul din cei doi soti nu vrea si nu ajung la acord.)
Va acord pe scurt cateva detalii care sa ajute la raspunsurile voastre:
Bunica sotiei (59 ani), a fost divortata de actualul sot (59 ani) pe motive de violenta fizica si verbala acum 6 ani, proces in care si-a dat dat acordul si sotul, apoi dupa 7 luni de la divort, la insitentele si promisiunile lui ca se va schimba si in ideea ca sa ii mai dea o sansa bunica a acceptat sa se recasatoreasca cu el, dar comportamentul lui a fost acelasi de dinaintea divortului, batai si jigniri fara motive, o priva de libertate, nu o lasa sa mearga nicaieri de acasa, nici in vecini,nici la medic, motiv pentru care nici dovezi si martori nu prea sunt si cei care ar fi, nu vor sa depuna marturie de frica lui. Nu sunt implicati copii minori in proces, bunica avand o singura fiica casatorita. Sanatatea bunicii a fost grav deteriorata atat datorita violentei fizice, verbale, jignirilor, temerii permanente, amenintarilor cu moartea etc.
Astept raspunsurile voastre. Va multumesc.
1) Poate depune marturie nepoata adulta, la procesul de divort al bunicii sale ca sa sustina faptele relatate de bunica sa in procesul de divort, avand in vedere ca e descendent pe linia bunicii? (fiica fiicei bunicii)

Nu.

2) Ajuta marturia persoanelor care nu au fost de fata la evenimentele petrecute, dar carora le-a fost relatate de catre bunica evenimentele petrecute?

Da, si martorilor indirecti le pot fi apreciate depozitiile de catre instanta de judecata.

3) In procesul de divort, in lipsa martorilor care sa sustina acuzatiile aduse de una din cele doua parti se obtine in cele din urma divortul, avand in vedere ca bunica nu vrea sa se impace cu sotul? Dupa cateva amanari a procesului se acorda divortul in cele din urma chiar daca el nu vrea divortul? (in ideea ca nu ii poate obliga pe doi sa convietuiasca daca unul din cei doi soti nu vrea si nu ajung la acord.)

Prezenta paratului in proces nu e una obligatorie
, iar bunica dumneavoastra poate sustine actele de violenta printr-un certficat medico-legal.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Doamna avocat Stoica Ioana, va multumesc pentru raspunsurile date. Va rog sa ma mai ajutati cu raspunsurile dumneavoastra la urmatoarele intrebari:
1) Cum se poate ca doamna presedinte care se ocupa de procesul de divort, tocmai ieri a fost a doua intalnire in proces , nu a aprobat sa depuna marturie nepoata doamnei Pop (bunica), invocand ca nu are voie ca descendent pe linia bunicii?
2) Avand in vedere ca a sotul a supravegheat-o strict, si nu i-a permis sa mearga la medic, astfel neavand certificat medico-legal, si neavand martori directi, se va da sentinta de divort si fara acordul sotului dupa cateva amanari? Procesul e doar pentru divort, nu si pentru partaj si nu sunt copii minori.
3) Daca deschidem ulterior proces pentru partaj, ar avea bunica sanse de castig avand in vedere ca schita casei si terenul e pe numele tatalui sotului, dar constructia casei au inceput-o dupa casatorie, si casa a fost facuta impreuna pe perioada casniciei?
Va multumesc anticipat,
Cu stima, Claudiu
1. Nu este permisa audierea ca si martori in procesul de divort a descendentilor, deci hotararea instantei de judecata de a nu permite audierea nepoatei este legala.
2. Cu siguranta ca se va acorda divortul pana la urma....dar totusi ar fi bine sa aveti cel putin un martor....chiar un vecin care sa relateze ca bunica nu are voie sa viziteze vecinii, ca siotul are un caracter violent...
3. Dupa pronuntarea divortului puteti deschide actiunea de partaj....este important de stiut pe numele cui este autorizatia de constructie (dvs mentionati doar de schita) , iar faptul construirii casei in perioada casatoriei poate sa fie demonstrata si cu martori.
Claudiu87 a scris:

1) Cum se poate ca doamna presedinte care se ocupa de procesul de divort, tocmai ieri a fost a doua intalnire in proces , nu a aprobat sa depuna marturie nepoata doamnei Pop (bunica), invocand ca nu are voie ca descendent pe linia bunicii?

Pentru ca art 190 Cod procedura civila spune limpede ca "In pricinile privitoare la ... divort se vor putea asculta rudele si afinii..., in afara de descendenti.
Solutia instantei este corecta.
Va multumesc pentru ajutorul acordat prin raspunsurile dumneavoastra. Va doresc mult succes in cariera dumneavoastra.