Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venit din contract inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venit din contract inchiriere

Buna ziua,

As dori sa stiu ce impozite/taxe trebuie sa plateasca un pensionar (cu o pensie sub salariul minim pe economie - am inteles ca si asta conteaza) in cazul in care se hotaraste sa isi inchirieze o camera in propriul apartament.

Sa presupunem valoarea chiriei la 1000 RON/ luna.

Am inteles ca fiind sub plafonul de salariul minim pe economie va plati la ANAF numai cei 10% adica 100 RON / luna. Este adevarat?

Multumesc
george-neagu, moderator
Da, dar nu sunt sigur ca cei 10% se aplica la suma de 1000 lei sau la mai putin. Pana acum era o cota forfetara de 40% care se scadea din valoarea chiriei si doar restul de 60%se impozita. In anul asta nu stiu daca a ramas la fel sau s-a modificat.
prepeleac, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Deci ar putea plati maxim 10% din suma totala, in cel mai rau caz. Pe cazul de mai sus, la o chirie de 1000 RON / luna, un maxim de 100 RON.
da