Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

hotarare judecatoreasca

Buna ziua,
In urma unui proces deschis impotriva DGPMB-BRIGADA RUTIERA-SERVICIUL SUPRAVEGHERE RUTIERA, am primit urmatoarea solutie :
"Tip solutie: Admite in parte plângerea
Solutia pe scurt: Admite în parte plângerea contravenţională împotriva Procesului – verbal seria xxxx din 2.05.2017 emis de intimată. Dispune înlocuirea sancţiunii amenzii contravenţionale de 580 lei, aplicată petentului prin Procesul – verbal seria xxxx nr. xxxxx din 2.05.2017 emis de intimată, cu avertisment. În baza dispoziţiilor art. 7 din O.G. nr. 2/2001, îi atrage atenţia petentului asupra pericolului social al faptei săvârşite şi îi recomandă ca pe viitor să respecte dispoziţiile legale. Ia act că părţile nu au solicitat cheltuieli de judecată. Cu drept de apel, care se depune la Judecătoria Sectorului 5 Bucureşti, în termen de 30 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 26 octombrie 2017.
Document: Hotarâre xxxx/2017 26.10.2017"

Imi puteti explicata ce inseamna acest lucru si ce trebuie facut, avand in vedere ca inca nu am primit inca nimic prin posta ?
Va multumesc anticipat.
Instanta de judecata, in prima instanta, a admis in parte plangerea contraventionala formulata de dvs, in speta, v-a inlocuit sanctiunea amenzii cu avertisment. Intimata are dreptul de a formula apel importiva sentintei de la instanta de fond, in termen de 30 de zile de la comunicare, la fel si dvs, dar in speta prezentata, nu cred ca este cazul. Dupa judecarea apelului, daca instanta va va da din nou castig de cauza si pastreaza solutia de la instanta de fond, veti putea pune in executare decizia in cauza, in sensul de a va recupera cuantumul amenzii, asta in cazul in care ati platit-o. Asteptati ca o sa primiti acasa sentinta instantei de fond.
Deocamdata nu aveti nimic de facut ,aveti de asteptat comunicarea hotararii prin posta.Daca partea adversa face apel, formulati intampinare in termenul legal.
Practic inseamna ca am castig de cauza si mi se inapoiaza permisul?
Multumesc anticipat.
Daca plangerea a fost admisa IN PARTE, atunci inseamna ca permisul ramane suspendat, iar amenda se anuleaza...dar nu cumva "inlocuirea amenzii cu avertisment" este in contradictoriu cu "suspendarea permisului", deoarece amenda este in puncte de amenda, transformate in bani, iar supendarea permisului vine "la pachet" cu o sanctiune de genul suspendarii permisului, ridicarii talonului samd ?...sau gresesc...?
Va multumesc.

Ani Avram a scris:

Instanta de judecata, in prima instanta, a admis in parte plangerea contraventionala formulata de dvs, in speta, v-a inlocuit sanctiunea amenzii cu avertisment. Intimata are dreptul de a formula apel importiva sentintei de la instanta de fond, in termen de 30 de zile de la comunicare, la fel si dvs, dar in speta prezentata, nu cred ca este cazul. Dupa judecarea apelului, daca instanta va va da din nou castig de cauza si pastreaza solutia de la instanta de fond, veti putea pune in executare decizia in cauza, in sensul de a va recupera cuantumul amenzii, asta in cazul in care ati platit-o. Asteptati ca o sa primiti acasa sentinta instantei de fond.

Dacă intimatul depune apel, dvs urmează sa formulați întâmpinare, apoi după judecarea apelului și rămânerea definitiva a deciziei, vedeți dacă instanta va da câștig de cauza, prin menținerea soluției instantei de fond.