Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contestatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contestatie

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu ce as mai putea face in astfel de situatie:
In luna iunie, anul acesta am fost surprins de aparatul radar cu viteza de 101km/h in localitate. Am fost sanctionat cu amenda de 877.5 lei si suspendarea permisului de conducere pe durata a 90 de zile. Am facut plangere pe motiv ca aparatul radar are o marja de eroare +-3% in regim stationar. In data de 25.11.2015, am fost chemat la instanta si am primit aceasta decizie din partea instantei:Tip solutie: Admis fond în parte
Solutia pe scurt: Admite în parte plângerea formulată de petent... , în contradictoriu cu intimata ..., Anulează în parte procesul verbal de contravenţie nr ..., încheiat de intimata, în sensul că înlocuieşte sancţiunea amenzii cu sancţiunea avertisment, Respinge cererea privind anularea masurii retinerii permisului de conducere, ca neîntemeiata, Pune în vedere petentului ca pe viitor să nu mai săvârşească o altă contravenţie, Cu apel in termen de 30 zile de la comunicare, Cererea de apel se va depune la Judecatoria ....,
Credeti ca ar avea rost sa mai fac apel, sau mai bine sa las asa?
Va multumesc!
andrei-adrian-constantin, utilizator
Formulati apel si invocati cauza Anghel versus Romania de la CEDO si atentie la toate prevederile privind radarele din normele metrologice
Instanta a judecat exact pe dos. La sanctiunea "avertisment" nu se retine permisul de conducere. In cazul retinerii permisului de conducere se aplica si sanctiunea amenzii.
Daca instanta a retinut ca ati circulat cu 101 km/h trebuia sa respinga plangerea contraventionala depusa de dvs. si sa mentina amenda si retinerea permisului de conducere. Daca instanta admitea ca viteza cu care ati circulat era sub 100 km/h trebuia sa admita in parte plangerea contraventionala in sensul mentinerii amenzii, dar in alt cuantum, si sa anuleze retinerea permisului de circulatie. Formulati apel invocand aspectele de mai sus.
ing. Ioan Ciobanu