Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract individual CNAS pentru persoana cu venituri ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract individual CNAS pentru persoana cu venituri din dividende

Buna ziua,
Ma numesc Monica Fernandez si am un SRL la care sunt asociata cu sotul meu. Nu suntem salariati la firma noastra, dar as dori sa inchei cu Casa Nationala de Asigurari de Sanatate un contract individual pentru sotul meu, Precizez ca veniturile lui sunt din dividendele de la acest SRL. Mi-ati putea spune daca in afara de cerere si de contractul cu CNAS mai trebuie prezentate si alte documente?

Va multumesc
Persoanele fizice care nu au obtinut in anul 2017 venituri din chirii +dividende+alte surse mai mari de 22800 lei, pot opta pentru plata CASS in anul 2018, prin depunerea declaratiei D600, daca doresc sa se asigure in sistemul national de sanatate.