Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plati taxe si impozite la contract de drepturi de autor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plati taxe si impozite la contract de drepturi de autor

Mi se propune un contract de drepturi de autor, pentru niste articole. Problema este ca in urma unor socoteli reiese ca mai mult de 1000 RON / luna nu as putea castiga din acest contract. Avand in vedere ca momentan nu mai am un alt loc de munca, intrebarea mea este care ar fi darile (taxe si impozite) pe care trebuie sa le platesc in urma semnarii acestui contract. Asta pentru a vedea daca merita sau nu sa merg mai departe cu el, ca nu ma mai descurc in modificarile facute mai nou in domeniul fiscal. Multumesc!
Incepand cu anul 2018 platitorul de venit nu mai are obligatia de a va retine CAS si CASS pentru veniturile obtinute din drepturi de autor. Acesta va va retine doar impozit de 10% din venitul net. Venitul net se stabilește prin scăderea din venitul brut a unei cote de cheltuieli de 40%.
EX: La un venit brut 1000 lei retinerea va fi de 1000 x 60% x 10%= 60 lei
Atentie! Incepand cu anul 2018 CAS si CASS se datoreaza de persoanele fizice prin raportarea tuturor veniturilor realizate in anul anterior la un plafon minim stabilit ca suma a 12 salarii minime brute .