Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie Cass
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie Cass

Am venituri doar din activitate independenta -asigurari , ca sa fiu asigurat trebuie sa platesc la intreg sau 10,5 % din venitul declarat estimativ prin declaratia 200?
Sunt obligat sa depun delaratia600?

Multumesc
Pentru anul 2018 veti datora CAS daca in anul 2017 ati avut venituri nete din activitati independente (PFA) mai mari de 22800 lei . Pentru anul 2018 cota de CAS este de 25% (s-a eliminat optiunea de a alege intre 10,5% si 26,3%)

Baza de calcul a contributiei de asigurari sociale in cazul persoanelor care realizeaza venituri din activitati independente o reprezinta venitul ales de contribuabil, care nu poate fi mai mic decat nivelul salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, care este in 2018 de 1900 lei /luna.

Astfel, daca in anul 2017 ati obtinut venituri nete mai mari de 22800 lei si alegeti ca baza de calcul 1.900 lei vi se va calcula o contributie anuala CAS pentru 2018 de 25% x1.900 lei x 12 luni = 5700 lei pentru tot anul 2018, suma pe care o veti plati trimestrial ( 1425 lei / trimestru), asa cum va fi evidentiata in decizia de impunere pe care o vei primi de la fisc.