Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se fac conforme cu originalul inscrisurile depuse ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se fac conforme cu originalul inscrisurile depuse la cererea de chemare de judecata

Va rog sa ma lamuriti cum sa procedez pentru certificarea conform cu originalul a inscrisurilor depuse in copie xerox odata cu cererea de chemare in judecata.
Am primit adresa de la instanta prin care mi s-a comunicat ca in termen de 10 zile de la primirea comunicarii, sub sanctiunea anularii cererii, trebuie sa indeplinesc obligatia de a depune exemplare ale actelor, cu mentiunea de a certifica inscrisurile depuse la dosarul cauzei pentru conformitate cu originalul conform art.150 Cod de procedura civila.

Detin originalele, dar cine face mentiunea pe copiile xerox ca sunt conform cu originalul? eu, scriind ”conform cu originalul” si semnatura mea sau trebuie sa merg la registratura Tribunalului cu originalele si copiile xerox, sa le verifice persoana angajata acolo si sa certifice xerocopiile ca sunt conforme cu originalul ?
iolanda15, utilizator
Scrieti pe ele " conform cu originalul" si semnati.
Dumneavoastra confirmati ca acele copii corespund cu inscrisurile originale, neintervenind modificari
AvTudor_com, utilizator
Depuneti toate inscrisurile pe care mentionati " conform cu originalul" si semnati
Pe fiecare fila a fiecarui inscris care se depune ,se scrie "conform cu originalul ", numele in clar si semnatura.
Dar un UAT care este pârât în procesul civil are obligația să depună documente fără inscrisul "conform cu originalul"pe documentele depuse ? Mul'umesc anticipat !