Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor material si scutire impozit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor material si scutire impozit

persoana singura fara venit (venit = 0), sotul decedat in 2014 (fost pensionar), conform legii nu poate beneficia de pensie de urmas decat la implinirea varstei standard e pensionare (25 ianuarie 2020), poate beneficia de vreun ajutor material in baza unei legi? si daca este scutita de impozit (casa si gradina) pentru perioada cat nu are nici un venit? (mentionez, casa si gradina este cota parte in urma decesului sotului care a fost proprietar, la care mai au dreptul si cei doi copii). Va multumesc!
Ajutoare sociale 2018: Ce valori au și cine le poate primi anul acesta
www.avocatnet.ro/articol_473...
Daca persoana adulta este in incapacitate de munca dovedita prin acte medicale, poate beneficia de venitul minim garantat ca forma de asistenta sociala? Nu ati facut referire la scutirea de impozit in acest caz. Va multumesc!