Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Monografie contabila
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Monografie contabila

va rog sa mi spuneti care este contarea corecta pentru acordarea de bonificatii la plata impoziteor si taxelor locale. Cand constitui venitul am 464la 734-- 2000 lei,cand incasez 5311 la 464 1800 lei ,iar bonificatia 200 lei?
george-neagu, moderator
Înregistrare: 464=472 cu bonificația acordată (în roșu) în cazul dvs -200 lei
Bonificația se înregistrează potrivit ordinului 1917/2005 modificat și actualizat și normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilitatii instituţiilor publice; planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia: