Forum AvocatNet Italia Legislatia muncii si probleme ... Somaj italia
Discuție deschisă în Legislatia muncii si probleme conexe

Somaj italia

Buna ziua as vrea sa ma informati si pe mine cu o problema maicamea lucreaza in italia vrea sa obtina somaj dar iy trebuie rezidenta trebuie luata in spatiu pentru card bancar pentru cai trebuie cont bancar pt actele de somaj se poate face card si fara rezidenta in italia ? Ea acte are decat contractul de munca
Buna seara,
Mama Dvs. detine codul fiscal emis de Agenzia delle Entrate?
Gabriela Monica Ionescu a scris:
Editat citat cu raspuns consultant.

Da doamna detine codicile fiscale exista vro soluție sa.si facă card în Italia sau să primească somajul în România prin posta sau nu stiu se poate cumva?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Da doamnă detine hârtia aceia cu codicile fiscale se poate sa.si facă card ? A fost la bancă cu acea hârtie si ia zis că iy trebuie rezidenta există posibilitatea sa primească somajul prin posta?

Opr88 a scris:
Editat citat cu mesajul utilizatorului.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Buna seara,
Exista si banci care deschid cont pentru persoane care nu sunt rezidente in Italia. Mama dvs. trebuie sa mearga si sa se intereseze personal, deoarece deschiderea unui astfel de cont presupune costuri mai mari, iar taxele de retragere ale numerarului sunt si acestea mai mari.
[ link extern ]
Cu documentul de la CiSL care intocmeste dosarul pentru obtinerea indemnizatiei de somaj trebuie sa mearga apoi la banca, pentru ca aceasta sa inscrie numarul contului .
Ca sfat...era bine daca mama dvs. reusea sa obtina rezidenta.
Al doilea sfat...s-ar putea ca italienii sa se "prinda" ca nu locuieste in Italia, ci in Romania. Din punct de vedere juridic, persoana care primeste indemnizatie de somaj de la statul italian trebuie sa locuiasca in Italia.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal