Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum influențează grupa 1 de munca stagiul de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum influențează grupa 1 de munca stagiul de cotizare si reducerea perioadei de pensionare?

Am 56 de ani, o vechime in munca de 30 de ani, dintre care am 11 ani de grupa 1. Cum influențează grupa 1 de munca la stagiul de cotizare si la vârstă de pensionare? Mentionez ca din data de 31.12.2017 sunt somer. Mulțumesc!
sofia valentina, utilizator
Reducerea varstei de pensionare pentru lucru in conditii de grupa a IIa de munca se face numai daca asiguratii au cel putin 6 ani lucrati in aceste conditii.Pentru 6 ani reducerea este de un an, iar pentru 11 ani de 2 ani

Art. 55 din Legea 263 din 2010
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
a) conform tabelului nr. 1, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in conditii deosebite de munca;
Tabelul nr. 1
Stagiul de cotizare Reducerea varstei standard de pensionare cu:
realizat in conditii Ani Luni
deosebite
(ani impliniti)

6 ani --- reducere 1 an
10 ani ......... 2 ani
12 ani ........... 2 ani si 6 luni .

Varsta standard de pensionare este stabilita prin lege in functie de sex si data nasterii ( Legea 263/2010 , Anexa 5
Aduce un stagiu aferent de 5 ani si 6 luni(6 luni/an).
Aduce o reducere cu 5 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare.
Pentru barbat-limita de varsta la 59 ani si 6 luni.
Pentru femeie precizati, luna si anul nasteriii.