avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Depunere intampinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Depunere intampinare

Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza termenul de 25 zile pentru depunerea unei intampinari.
Am semnat de primire plic pe 08.01.2018. Care este ultima zi cand pot sa o depun.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: vik59 , utilizator 10:13, 31 Ianuarie 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,

Nu se ia in calculul celor 25 de zile data de 8 ianuarie şi nici data în care depuneţi întâmpinarea. Trebuie să rămână 25 de zile întregi, luându-se în calcul şi zillele nelucratoare. Dacă însă ultima zi cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare. În cazul dvs. termenul s-ar împlini în 3 februarie, care e sâmbătă, zi nelucrătoare, motiv pentru care se prelungeşte până luni, 5 februarie. Aşadar întâmpinarea trebuie depusă cel târziu luni, 5 februarie. (art. 181 alin. (1) pct. 2 şi alin. (4) Cod proc. civ),
Ultima modificare: Marți, 30 Ianuarie 2018
Laura Roca, Avocat
02 februarie inclusiv, este data limita pentru depunere la instanta sau expediere prin posta cu confirmare de primire.
Multumesc, il depun luni prin posta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Durata intampinare doriangray doriangray Buna ziua! Am primit o cere de chemare in judecata, de fapt nu stiu cum sa-i spun , cineva m-a reclamat la tribunal, sectia civila , deci nu la judecatorie ... (vezi toată discuția)
Raspuns la intampinare in 10 zile! carasclaudiu carasclaudiu Buna. Trebuie sa depun un raspuns la o intampinare la Tribunal in termen de 10 zile de la primirea prezentei. Pe plic apare data de 7.10.2014 si tot in acesta ... (vezi toată discuția)
Termen depunere intampinare adryy adryy Buna ziua. Am primit o comunicare pentru recurs cu data postei 21 oct. 2015. Am termen 30 de zile de la primire sa depun intampinare. Ultima zi de depunere a ... (vezi toată discuția)