Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Depunere intampinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Depunere intampinare

Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza termenul de 25 zile pentru depunerea unei intampinari.
Am semnat de primire plic pe 08.01.2018. Care este ultima zi cand pot sa o depun.
Va multumesc!
Buna seara,

Nu se ia in calculul celor 25 de zile data de 8 ianuarie şi nici data în care depuneţi întâmpinarea. Trebuie să rămână 25 de zile întregi, luându-se în calcul şi zillele nelucratoare. Dacă însă ultima zi cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare. În cazul dvs. termenul s-ar împlini în 3 februarie, care e sâmbătă, zi nelucrătoare, motiv pentru care se prelungeşte până luni, 5 februarie. Aşadar întâmpinarea trebuie depusă cel târziu luni, 5 februarie. (art. 181 alin. (1) pct. 2 şi alin. (4) Cod proc. civ),
Laura Roca, Avocat
02 februarie inclusiv, este data limita pentru depunere la instanta sau expediere prin posta cu confirmare de primire.
Multumesc, il depun luni prin posta