Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la mostenire

Sotul meu a decedat acum 2 ani și 4 luni, din relația noastră de 20 ani nu au rezultat copii, în schimb el are o fica din alta relație, după decesul lui nu am făcut succesiunea, vreau sa știu dacă fica lui mai are drept la moștenire
Da, fiica sotului dumneavoastra are vocatie succesorala si va mosteni cota care i se cuvine dupa decesul tatalui ei. In concurs cu sotul supravietuitor, descendentii defunctului, indiferent de numarul lor, culeg impreuna trei sferturi din mostenire.