Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire intre frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire intre frati

Am intalnit o situatie:
Tatal despartit de mama (nu div0rtat) locuieste cu 3 dintre cei 4 copii.
Locuinta s-a cumparat de catre tata, dupa despartirea de mama.
In locuinta s-au facut investitii de-a lungul anilor de catre tatal si cei trei copii.
Intrebarea este: care este cea mai buna solutie pentru ca locuinta sa ramana integral celor 3 copii dupa moartea tatalui? Adica mama si al patrulea copil sa nu poata avea pretentii la momentul decesului tatalui.
~ Conținut șters la cerere ~
Sotul supravietuitor il mosteneste pe sotul decedat, daca la data deschiderii mostenirii nu exista o hotarare de divort definitiva.Sotul supravietuitor este chemat la mostenire in concurs cu oricare dintre clasele de mostenitori legali, cota succesorala a cestuia fiind de un sfert din mostenire daca vine in concurs cu descendentii defunctului.
Un act de vanzare-cumparare intre tata (vanzator) si cei 3 copii ( cumparatori) poate fi atacat de catre mama si al 4-lea copil?
Da, daca nu se face dovada achitarii concrete a unui pret sincer si serios.
Adica un pret "real" cu dovada platii?