Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul indemnizație luna tatalui
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul indemnizație luna tatalui

Buna,cum se calculează indemnizația pt luna tatalui???
Cuantumul indemnizației lunare este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului.

Cuantumul minim al indemnizației lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință (n.m, 1250 lei), iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei.