avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cu un moștenitor renunțător. Ce se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cu un moștenitor renunțător. Ce se întâmplă în această situație?

Suntem doi frați. Sora a renunțat la tot în timp ce trăiau părinții ( actele sunt făcute la notar, în care declara ca ea renunță la tot). Acum în urma morții părinților va trebui făcută succesiunea, dar ea ar mai avea vreun drept la proprietate? Mulțumesc
Ultima modificare: Vineri, 9 Februarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: mirco2828 , utilizator 13:10, 13 Februarie 2018
~ Conținut șters la cerere ~
ce acte s-au facut la notar mai exact ?
Act de partaj voluntar
Sunt acte făcute la notar. Act de partaj voluntar. În care sora renunță la tot.

Av. Moraru a scris:

Nu avea cum sa renunte in timpul vietii parintilor, cu parere de rau....

Sora a renunțat la partea ei de apartament. Apartamentul fiind pe numele tatei. ( mama fiind decedata ). Înțeleg ca ea renunțând la tot nu mai are nici un drept nu? As putea sa fac actul de proprietate pe numele meu?

Alte discuții în legătură

Donatie calin felicia calin felicia Parintii mei au divortat.La decesul tatalui sora mea a luat toata partea tatalui meu, care depaseste ca valoare partea care mi se cuvine mie din donatia ... (vezi toată discuția)
Succesiune VioricaC VioricaC Buna seara, Suntem 2 mostenitori si nici nu are copii. Sora mea este casatorita . iar sotul are 2 copii din prima casatorie. Si eu sunt casatorita Ambii ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea mostenirii dacon dacon Buna ziua. Au trecut 8 ani de la decesul tatalui.Am dori sa aflam cum putem rezolva onorabil dorinta mamei: Suntem doua surori, iar mama doreste ca una dintre ... (vezi toată discuția)