Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cu un moștenitor renunțător. Ce se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cu un moștenitor renunțător. Ce se întâmplă în această situație?

Suntem doi frați. Sora a renunțat la tot în timp ce trăiau părinții ( actele sunt făcute la notar, în care declara ca ea renunță la tot). Acum în urma morții părinților va trebui făcută succesiunea, dar ea ar mai avea vreun drept la proprietate? Mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
ce acte s-au facut la notar mai exact ?
Act de partaj voluntar
Sunt acte făcute la notar. Act de partaj voluntar. În care sora renunță la tot.

Av. Moraru a scris:

Nu avea cum sa renunte in timpul vietii parintilor, cu parere de rau....

Sora a renunțat la partea ei de apartament. Apartamentul fiind pe numele tatei. ( mama fiind decedata ). Înțeleg ca ea renunțând la tot nu mai are nici un drept nu? As putea sa fac actul de proprietate pe numele meu?