Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... beneficii la nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

beneficii la nastere

Buna ziua.
Am auzit despre o lege conform careia mama beneficiaza de o "prima" din partea angajatorului la nastere.
Mai este valabila? in ce conditii de ofera si ce trebuie facut ?
Multumesc
Mama poate beneficia de o suma ce se acorda la nasterea unui copil, daca acest drept este prevazut in Contractul Colectiv de Munca la nivel de companie/angajator.
Nu exista niciun text de lege care sa prevada ceea ce ati auzit dvs.

Doar la nivel de Bucuresti, familiile primesc un stimulent financiar de 2500 de lei pentru fiecare nou născut,