avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... beneficii la nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

beneficii la nastere

Buna ziua.
Am auzit despre o lege conform careia mama beneficiaza de o "prima" din partea angajatorului la nastere.
Mai este valabila? in ce conditii de ofera si ce trebuie facut ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:37, 10 Februarie 2018
Mama poate beneficia de o suma ce se acorda la nasterea unui copil, daca acest drept este prevazut in Contractul Colectiv de Munca la nivel de companie/angajator.
Nu exista niciun text de lege care sa prevada ceea ce ati auzit dvs.

Doar la nivel de Bucuresti, familiile primesc un stimulent financiar de 2500 de lei pentru fiecare nou născut,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bani de la stat ptr nou nascuti Buburuzinha Buburuzinha Buna ziua, Am tot auzit ca statul ofera 2500 lei noilor parinti. Nu stiu insa detalii iar informatiile citite si primite sunt diferite. 1-trebuie sa fii ... (vezi toată discuția)
Salariu bonus acordat la nasterea copilului ducuucud ducuucud sotia salariat in privat. eu functionar public. doresc sa stiu daca pot beneficia de bonus acordat la nasterea copilului? (vezi toată discuția)
Beneficii dupa nastere aba1011 aba1011 Buna ziua din nou la toata lumea.Am o singura intrebare daca ma puteti lamuri.Dupa nastere ce beneficii banesti primeste mama si de la cine.Am auzit ceva de un ... (vezi toată discuția)