Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar executare silita
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar executare silita

Buna seara,
Spuneti-mi, va rog, un dosar de executare silita, privind neplata intretinerii poate fi oprit daca paratul face dovada in instanta ca a inceput sa plateasca cate o suma modica (sa zicem 100-200 lei)? In acest caz, paratul mai este obligat sa achite cheltuieli de judecata?
Dar, se poate intampla ca asociatia de proprietari sa nu-i accepte suma de bani ? Exista aceasta posibilitate sau sunt obligati sa-i accepte plata oricarei sume?
Multumesc!
Puteti face cu asociatia o intelegere pe care sa o duceti in instanta. Daca s-a initiat procedura de executare silita inseamna ca deja aveti o hotarare a instantei si s-a decis in consecinta. Din pacate trebuie sa platiti atat cheltuielile de judecata cat si cele de executare daca aceasta a fost pornita.
Nu am fost destul de clara.
Nu s-a initiat procedura de executare, dosarul se afla pe rolul instantei, la judecatorie, pentru executare silita.
In cauza, am ruda care nu si-a achitat intretinerea de ~ 2 ani (pe fondul unor neintelegeri cu administratia, care ar fi "incart-o"), nu a inteles sa incerce sa plateasca cate ceva lunar di a ajuns in situatia in care a fost data in judecata pentru executare silita.
Acum, incerc sa o lamuresc sa plateasca cate ceva, de asta si va intrebam daca s-ar opri procesul, in cazul in care ar face dovada ca incepe sa plateasca.
Oricum, pe acel bloc s-a facut foarte multa publicitate, la parterul blocului au existat / exista spatii inchiriate, iar proprietarilor batrani si singuri li se imputa, la intretinere, niste sume exorbitante, dar asta cred ca ar trebui sa faca obiectul altui proces.
28lacra, utilizator