Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... La ce se refera termenul \"legat\" din citatul de mai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

La ce se refera termenul "legat" din citatul de mai jos

„Art. 340 - Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui sot:
a) bunurile dobândite prin mostenire legală, legat sau donatie, cu exceptia cazului
în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
Cris1971, utilizator
Buna seara,
TESTAMENT!
Buna seara,

multumesc, am cautat o gramada si n-am reusit sa gasesc la ce se refera.
Legat înseamnă dispozitie testamentară.
"Las fiului meu vila de la mare si nepoatei mele terenul de la munte".
Sunt 2 legate, cuprinse intr-un testament.