Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordarea concediului de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordarea concediului de odihna

Buna ziua! Lucrez la o companie unde din cauza lipsei de personal nu am beneficiat decat de cinci zile de concediu de odihna pe care le-am luat in 2017,zile din concediul aferent anului 2016.
Pana cand se poate lua zilele de concediu ramase (21 zile) din anul 2016 si ce se intampla cu aceste zile daca nu se dau in termenul prevazut de lege.Mentionez ca in prezent nu exista nici o planificare de acordare a concediilor.
Multumesc!
Pentru zilele CO neefectuate in 2016 , angajatorul are obligatia sa le acorde pana la 01.07.2018.
Si daca angajatorul nu acorda acest concediu pana la data mentionata?
Puteti sesiza ITM-ul sau instanta de judecata.
Multumesc!