avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordarea concediului de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordarea concediului de odihna

Buna ziua! Lucrez la o companie unde din cauza lipsei de personal nu am beneficiat decat de cinci zile de concediu de odihna pe care le-am luat in 2017,zile din concediul aferent anului 2016.
Pana cand se poate lua zilele de concediu ramase (21 zile) din anul 2016 si ce se intampla cu aceste zile daca nu se dau in termenul prevazut de lege.Mentionez ca in prezent nu exista nici o planificare de acordare a concediilor.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: xetiv , utilizator 20:28, 12 Februarie 2018
Pentru zilele CO neefectuate in 2016 , angajatorul are obligatia sa le acorde pana la 01.07.2018.
Si daca angajatorul nu acorda acest concediu pana la data mentionata?
Puteti sesiza ITM-ul sau instanta de judecata.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna neefectuate în 2015 din cauza concediului de risc maternal și concediului prenatal Ionela.. Ionela.. Bună seara! Am o întrebare legata de concediul de odihna neefectuat. În 2015 am avut următoarele perioade de concediu medical: 3-30 iunie 2015: 24 ... (vezi toată discuția)
Zile concediu restante invatamant katushka katushka Se dau urmatoarele date: - 4 iunie - 9 Oct 2016 - concediu maternitate - 10 Oct 2016 - 7 mai 2018 - CCC pana la 2 ani Care este baza legala pentru a ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna restant Gabriela Mihai Gabriela Mihai Buna ziua! Imi puteti spune ,va rog,daca imi mai pot lua zilele de concediu de odihna restante din anul 2016 daca in perioada ian-martie 2016 am fost in co ... (vezi toată discuția)