Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amendă abuzivă și ridicare permis. Cum pot face ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amendă abuzivă și ridicare permis. Cum pot face plângere contravențională dacă nu mi s-a dat un exemplar din procesul verbal?

Buna ziua!
Pe scurt: soferului i s-a luat carnetul si a primir amenda abuziv.
A vrut sa scrie in procesul verbal obiectiile, in acel moment distinsii politisti au facut destul de urat. Deoaece s-a insistat sa isi scrie obiectiile, politia a plecat cu procesul verbal.
Soferul a fost la politia rutiera sa ia procesul verbal sau o copie si nu i-a fost dat pe motiv ca nu a semnat.
Vrem sa facem plangere deoarece este abuziv tot ce s-a intamplat. a vrut sa semneze, eu am fost martor. deoarece a vrut sa scrie obiectiile au plecat cu procesul.
Se poate face plangere fara process verbal, avand doar dovada?
daca da imi puteti da mai multe detalii sau un model prin care sa solicit procesul verbal la judecatorie?
Manuela Rășină, administrator
Puteti ataca procesul verbal dupa ce il primiti. Pana atunci nu aveti ce face. Poate nu vi-l comunica.
Procesul verbal de contraventie o sa va fie comunicat in cele din urma,termunul in care puteti formula contestatie este de 15 zile de la data comunicarii.Succes.

lcd1 a scris:

Buna ziua!
A vrut sa scrie in procesul verbal obiectiile, in acel moment distinsii politisti au facut destul de urat. Deoarece s-a insistat sa isi scrie obiectiile, politia a plecat cu procesul verbal.
Soferul a fost la politia rutiera sa ia procesul verbal sau o copie si nu i-a fost dat pe motiv ca nu a semnat.
Vrem sa facem plangere deoarece este abuziv tot ce s-a intamplat. a vrut sa semneze, eu am fost martor. deoarece a vrut sa scrie obiectiile au plecat cu procesul.
Se poate face plangere fara process verbal, avand doar dovada?
daca da imi puteti da mai multe detalii sau un model prin care sa solicit procesul verbal la judecatorie?

Nu avea voie sa scrie nimic in PV de contraventie, acest drept exclusiv il are doar agentul constatator.
M-am expliram gresit, imi cer scuze pt asta.
Rectific: soferul a solicitat sa se scrie si obiectiile si sa semneze. Agentii nu au vrut si au plecat cu procesul verbal.

Manuela Rășină, administrator
Nu ne-ati relatat ce s-a intamplat in fapt, pentru ce fapta i-a fost retinut permisul si a primit amenda?
Comunicarea procesului verbal poate dura maximum 2 luni, perioada in care expira valabilitatea dovezii inlocuitoare a permisului de conducere, caz in care soferul va fi pieton pana la primirea pv.
Se poate depune plangere in baza dovezii intrucat sunt inscrise motivul retinerii permisului si nr procesului verbal, se cere in plangere prezentarea procesului verbal de catre politie. Politia il va depune odata cu intampinarea.
Se solicite in plangere proba testimoniala cu martori si va indica pe dvs drept martor.
Acum depinde si ce fapta a fost savarsita si daca il puteti sustine, poate sanctionarea era justificata.
Dupa depunerea plangerii va depune o cerere pentru eliberarea unui certificat de grefa cu care isi recupera permisul pana la o hotarare definitiva a instantei de judecata.