Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere personala se aplica ambilor parinti ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere personala se aplica ambilor parinti ?

Deducerile personale pt. persoana in intretinere se aplica ambilor parinti ?
george-neagu, moderator
Pentru copilul minor aflat in intretinerea parintilor, - deducerea personala se atribuie fiecaruia dintre parinti, respectiv tutorelui.
Pentru copilul major cu varsta cuprinsa intre 18 -26 ani daca urmeaza cursurile unei unitati de invatamant liceal/postliceal/superior, deducerea personala se atribuie doar unuia dintre parinti.
Multumesc Frumos !