Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva servicii medicale
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva servicii medicale

Bună ziua. Dacă pe factura emisa pentru plata anuala a celulelor stem apare la explicații: servicii medicale Stem recoltare și stocare se aplica TVA de 19 la suta? 9 la suta? Sau este serviciu medical scutit de tva? Mulțumesc!
Nu se aplica scutirea de TVA, conf. normelor:

(2) Scutirea prevăzută la art. 292 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal nu se aplică pentru:

a) serviciile care nu au ca scop principal îngrijirea medicală, respectiv protejarea, menținerea sau refacerea sănătății, cum sunt:

2. serviciile constând în trimiterea unui kit de colectare a sângelui din cordonul ombilical al nou-născuților, testarea și procesarea acestui sânge și, dacă este cazul, depozitarea celulelor stem conținute în el în vederea unei eventuale utilizări terapeutice în viitor, destinate numai pentru a se asigura că o anumită resursă va fi disponibilă pentru tratament medical în ipoteza incertă în care tratamentul ar deveni necesar, dar nu, în sine, pentru a diagnostica, trata sau vindeca boli sau tulburări de sănătate, indiferent dacă serviciile în cauză sunt realizate împreună sau separat.

Cota de 9% se aplica la:

(2) Cota redusă de 9% se aplică asupra bazei de impozitare pentru următoarele prestări de servicii și/sau livrări de bunuri:

a) livrarea de proteze și accesorii ale acestora, definite prin normele metodologice conform legislației specifice, cu excepția protezelor dentare scutite de taxă conform art. 292 alin. (1) lit. b); Norme metodologice

b) livrarea de produse ortopedice;
c) livrarea de medicamente de uz uman și veterinar;

Deci mai degraba este vorba de cota de 19% in cazul expus.
Ioan Petru Butariu, Contabil