avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apartament nelocuit, plata taxelor comune o dată pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apartament nelocuit, plata taxelor comune o dată pe an. De ce mi se calculează penalități la zi de neplată?

Am un apartment in care nu locuieste nimeni, iar taxele comune le platesc o data pe an. Este legal sa mi se impute penalitati la zi de neplata daca am cerere depusa de scoatere de la taxe pe termen nelimitat? Multumesc
Ultima modificare: Luni, 19 Februarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: costelmardare , utilizator 10:11, 20 Februarie 2018
Sigur ca nu e legal, insa acea cererea a primit vreo solutionare?? verificati la asociatie.
Da, cererea a fost aprobata

Ultima modificare: Duminică, 18 Februarie 2018
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ca locuiti sau nu, anumite cheltuieli se impart pe ap, nu pe persoana, asa ca datorati o suma de bani , iar aceste cheltuieli se platesc lunar, nu anual.
Dati in avans o suma si nu mai platiti penalitati. Daca listele se afiseaza lunar, avand o data scadenta, normal ca datorati penalitati.
Nu ati inteles intrebarea. Nu contest necesitatea platii taxelor comune cand apartamentul nu este locuit. Intrebam daca este legal sa platesc penalizari pe zi de neplata din moment ce asociatia de locatari a fost informata ca nu sta nimeni in apartament?
Nu sunt de accord cu plata in avans, prefer sa stiu pt ce platesc. Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este legal sa platiti penalizari.Nici dvs nu vreti sa platiti in avans,tot asa nici asociatia nu vrea sa va plateasca dvs datoriile.
Ca sa evitati penalitatile,puteti plati in contul asociatiei lunar.Rugati admin sa va trimita pe mail intretinerea.
Ultima modificare: Luni, 19 Februarie 2018
vali m, utilizator

Alte discuții în legătură

Cheltuieli la bloc t_ovi2002 t_ovi2002 Buna ziua. La blocul nostru se afiseaza cheltuielile in data de 25. daca pana in 30 sfarsitul lunii in curs nu le-ai platit, esti afisat la restantieri. Nu e ... (vezi toată discuția)
Cheltuiele de bloc in proprietate in comune Giuliano Piccoli Giuliano Piccoli Buna ziua, sunt proprietar in cota parte 1/2 de un apartament. In apartament respectiv, momentan, nu lociueste niman, dar ceva cheltuiele sunt la fel. Ca ... (vezi toată discuția)
Restante asociație proprietari Adi_Administrator Adi_Administrator Care sunt contribuțiile bănești (obligațiile financiare) la care trebuie să participe o persoană care refuză să facă parte din asociația de ... (vezi toată discuția)