Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apartament nelocuit, plata taxelor comune o dată pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apartament nelocuit, plata taxelor comune o dată pe an. De ce mi se calculează penalități la zi de neplată?

Am un apartment in care nu locuieste nimeni, iar taxele comune le platesc o data pe an. Este legal sa mi se impute penalitati la zi de neplata daca am cerere depusa de scoatere de la taxe pe termen nelimitat? Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Sigur ca nu e legal, insa acea cererea a primit vreo solutionare?? verificati la asociatie.
Da, cererea a fost aprobata

gi-jane2, moderator
Ca locuiti sau nu, anumite cheltuieli se impart pe ap, nu pe persoana, asa ca datorati o suma de bani , iar aceste cheltuieli se platesc lunar, nu anual.
Dati in avans o suma si nu mai platiti penalitati. Daca listele se afiseaza lunar, avand o data scadenta, normal ca datorati penalitati.
Nu ati inteles intrebarea. Nu contest necesitatea platii taxelor comune cand apartamentul nu este locuit. Intrebam daca este legal sa platesc penalizari pe zi de neplata din moment ce asociatia de locatari a fost informata ca nu sta nimeni in apartament?
Nu sunt de accord cu plata in avans, prefer sa stiu pt ce platesc. Multumesc
Este legal sa platiti penalizari.Nici dvs nu vreti sa platiti in avans,tot asa nici asociatia nu vrea sa va plateasca dvs datoriile.
Ca sa evitati penalitatile,puteti plati in contul asociatiei lunar.Rugati admin sa va trimita pe mail intretinerea.
vali m, utilizator