Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru

Impreuna cu doi frati avem mostenire de la parinti 5ha teren agricol cu Certificat de mostenitor. Doi frati sunt plecati la munca in afara tarii. Ne-am decis sa vindem acest teren , dar nu avem cadastru si intabulare pe el. Am titlurile de proprietate originale si certificatul de mostenitor original. Pentru a face cadastrul si intabularea este necesar sa fim toti trei, sau pot sa depun actele si banii necesari doar eu? Ce acte imi trebuiesc ?
1-Certificat fiscal pentru cadastru si intabulare, eliberat de Directia Taxe si Impozite Locale (valabil in luna in care se depune dosarul cadastral), in care sa fie trecuta valoarea de impozitare a imobilului, in original;
2. Actele de proprietate ale imobilului - copii legalizate:
a) in cazul achizitionarii de la o persoana fizica/juridica: contract vanzare-cumparare, contract de schimb, contract de donatie, contract de vanzare-cumparare cu drept de habitatie viagera, certificat de mostenitor, inclusiv actele invocate in acesta;
b) in cazul achizitionarii prin institutiile Statului Roman (ICRAL, ICVL, etc.): contract de vanzare-cumparare, contract de construire, titlu de proprietate, proces-verbal predare-primire, contract pentru plata in rate, contract de imprumut si dovada achitarii integrale a acestora (copie legalizata dupa adeverinta de achitare integrala/cerere radiere ipoteca), declaratie notariala "de transcriere" din care sa rezulte ca: imobilul nu este vandut, ipotecat, nu face obiectul unui litigiu si nu a fost inscris in registru de transcriptiuni imobiliare (valabila numai in cazul in care imobilul nu a fost transcris in registrul de transcriptiuni imobiliare);
c) in cazul dobandirii proprietatii in baza unei Sentinte Civile - copie conforma cu originalul (duplicat) emis de Judecatorie;
3. Actele de identitate ale proprietarului/proprietarilor - copii
4. Schita imobilului-copie
Pentru a nu preintampina greutati la ocpi ,este de preferat sa obtineti procura din partea fratilor care nu pot semna personal cererea