Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... impozitare pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

impozitare pensii

In ''valtoarea'' asta cum se mai impoziteaza pensiile ? ; un ex. ptr. pensiile de 2000 lei(sau cele peste 2000 lei ?)
Se aplica impozit de 10% doar pentru ceea ce depaseste 2000 de lei.
Multumesc ! O rugaminte: pana acum s-a modificat ceva .. .major la legea 263/2010 (in afara legii 142/2016) ?
Buna ziua,
Imi cer scuze ca adaug si aici rugamintea mea ,dar nu mai stiu la care din raspunsuri mai am continuitate si de accea am trimis la toate discutiile cu raspuns de pana acum ; rugamintea este sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu calculul nr. de puncte din formula de calcul din noua lege a pensiilor. Noua lege a pensiilor se bazeaza pe principiul contributivitatii 100% .Formula de calcul este : Val. pensie = nr.puncte x VPR -val punctului de (pensie ) de referinta. Cum se calculeaza VPR am inteles ; nu am inteles cum se calculeaza nr. de puncte; se merge tot pe algoritmul legii 263/2010 cu salariile brute (sau nete-dupa caz ) lunare si salariile medii brute (sau nete, dupa caz ) lunare-raportate de INS ? Se calculeaza punctele lunare ca si pana acum ?Pentru ca daca se ia valoarea contributiei lunare CAS virata, atunci trebuie schimbata formula de calcul pentru nr. de puncte-cred eu . Multumesc !