Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 114/1996
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 114/1996

Se aplica doar locuitelor de la stat???
Exista 2 legi care guverneaza activitatea asociatiilor
In cazul imobilelor de la stat opereaza disp L nr 114/1996,
In cazul proprietatilor private din imobilele de locuit in comun opereaza disp L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007
Legea 114/1996 nu prevede nicio reglementarea cum ca este aplicabila numai imobilelor de stat.

Legea reglementează aspectele sociale, economice, tehnice și juridice ale construcției și folosinței locuințelor.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc! Sa inteleg ca legea 114/1996 cu normele de aplicare nu guverneaza locuintele private(din imobile de locuit)?
Multumesc! Asa gandeam si eu.