Forum Bani şi Afaceri ... Cursul de schimb şi piaţa ... Împrumut franci elvețieni
Discuție deschisă în Cursul de schimb şi piaţa monetară

Împrumut franci elvețieni

Bună ziua, mama mea a făcut un împrumut în franci elvețieni acum 9 ani,iar pe parcursul acestor ani francul a crescut la o valoare de trei ori mai mare astfel încât în momentul de față trebuie sa plătească o suma de trei ori mai mare decât cea împrumutată. Doresc sa știu dacă se poate face ceva în termeni legali pentru a rezolva situația actuală. Mulțumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
Mama dvs. poate adresa bancii respective o solicitare de conversie a creditului in ron cu reducere a soldului creditului, in cazul in care dovedeste ca veniturile i-au scazut fata de data acordarii creditului. Unele banci au propus aceasta solutie clientilor ce aveau credite in chf, insa fiecare banca are politica sa in legatura cu aceste credite.
O zi frumoasa!