avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare limita de varsta

Am o nelamurire; lucrez in invatamant din 1 sept 1979, fara nicio intrerupere, invatatoare. Sunt nascuta la 6 febr. 1960 si mi se spune ca ies la pensie in 2021 in luna octombrie. N-ar trebui sa ies in februarie 2020 cand voi avea 60 de ani sau in febr. 2022 cand voi avea 62 de ani?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:36, 22 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Februarie 1960 Octombrie 2021 61/8 31/8

Legea 1/2011

1) Personalul didactic beneficiază de pensie în condițiile prevăzute de legislația de asigurări sociale și pensii care reglementează sistemul public de pensii.
(2) Personalul didactic de predare, de conducere, de îndrumare și control se pensionează pentru limită de vârstă, anticipat și anticipat parțial, la data încheierii anului școlar în care împlinește vârsta standard de pensionare sau, după caz, în situația pensiei anticipate și anticipate parțială, vârsta standard redusă cu cel mult 5 ani.

Potrivit prevederilor de mai sus:
Limita de varsta incepand cu 01/09/2022
Pensie anticipata sau anticipata partiala incepand cu 01/09/2018(2017)
Conditia de stagiu pentru pensia anticipata este de 39 ani si 8 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 ani si 8 luni, fara stagiul asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare la limita de varsta Vlad2013 Vlad2013 Sunt femeie,nascuta la data de 19 VI 1960 si am intrat in invatamant la data de 1 sept.1979. Am lucrat , fara intrerupere , pana la aceasta data . As dori ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala in educatie OpreaRamona OpreaRamona nascuta la 11 februarie 1963 vechime la 1 octombrie 2015 30 de ani doresc raspuns cand pot iesi la pensie multumesc (vezi toată discuția)
Pensionare la cerere polaru polaru Care este data de pensionare la cerere ( conform OUG din iunie 2014 ) pentru o persoana de sex masculin , data nasterii 1 martie 1955 , lucreaza in invatamant ... (vezi toată discuția)