Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare limita de varsta

Am o nelamurire; lucrez in invatamant din 1 sept 1979, fara nicio intrerupere, invatatoare. Sunt nascuta la 6 febr. 1960 si mi se spune ca ies la pensie in 2021 in luna octombrie. N-ar trebui sa ies in februarie 2020 cand voi avea 60 de ani sau in febr. 2022 cand voi avea 62 de ani?
Februarie 1960 Octombrie 2021 61/8 31/8

Legea 1/2011

1) Personalul didactic beneficiază de pensie în condițiile prevăzute de legislația de asigurări sociale și pensii care reglementează sistemul public de pensii.
(2) Personalul didactic de predare, de conducere, de îndrumare și control se pensionează pentru limită de vârstă, anticipat și anticipat parțial, la data încheierii anului școlar în care împlinește vârsta standard de pensionare sau, după caz, în situația pensiei anticipate și anticipate parțială, vârsta standard redusă cu cel mult 5 ani.

Potrivit prevederilor de mai sus:
Limita de varsta incepand cu 01/09/2022
Pensie anticipata sau anticipata partiala incepand cu 01/09/2018(2017)
Conditia de stagiu pentru pensia anticipata este de 39 ani si 8 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 ani si 8 luni, fara stagiul asimilat.