Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de Impunere CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de Impunere CASS

Speta este urmatoarea - declaratie voluntara 604 depusa in data 01.09.2017. Contribuabilul plateste la Trezorerie -un Trimestru SEPT/DEC. =320 lei/80 lei / echivalent Lunar. Decizie de Impunere 606 emisa in data 28.12.2017 ... ...cu detalii aferente -perioada pt. care se stabileste contributia- (01.09.2017-31.08.2018)/decizia curenta -960 lei /+bonus desfasurator lunar /anual defalcat conform celor enuntate mai sus ...pana aici corect. In ianuarie 2018 contribuabilul onest acceptand sine die arbitrariul plateste la Trezorerie 190 lei echivalent 1 Luna /iAN CASS . In Feb. surpriza -se schimba modificarea (sic) -plateste 160 lei pt. lunile FEB.+MARTIE . Explicatia casier Trezorerie --s-a revenit asupra sistemului de calcul ...!?! . Ok. ...Recapituland = contribuabilul a platit in 2018 - 190 +160 = 350 lei /adica echivalentul a 4,3 luni/un Trimestru plata CASS ..... recunoscut de CASS -3 luni cf. chit. ....functionarii CASS ridicand din umeri -vedeti la Trezorerie samd.
Intrebare - cum se pot recupera /echivala prin recunoasterea platii -din obligatii de plata viitoare suma de 110 lei platita in avans ANAF ?
svabu, utilizator
In prima faza puteti face o cerere catre Anaf-ul care v-a emis decizia prin care sa solicitati sa vi se compenseze plata facuta, respectiv 110 lei.
Atasati la adresa si inscrisurile doveditoare din care reiese ca ati achitat in plus suma de 110lei.

Editat conf. 1.4 din regulamentul forumului. Vă rog să-l citiți:
www.avocatnet.ro/forum/main/...
Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Multumesc pt. sugestii /interesul acordat. Exista un anumit model de cerere in acest sens ?
svabu, utilizator
Da. Gasiti formularul la ANAF
Actualizare - problema rezolvata -- fara cerere depusa ./scrisa--- cu termen de rezolutie ...
Concret prin prezentare acte doveditoare -verificat/ setat de catre oficiant ANAF in sistem --
corectat eroarea de incasare prin emiterea unui inscris . ---folosit ulterior ca dovada de plata
la Trezorerie .
svabu, utilizator