Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acordare concediu medical dupa externare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acordare concediu medical dupa externare

Am fost operata pe data de 30 ian. La externare medicul din spital mi-a acordat CM de 21 zile. Intrucat starea de sanatate si conditiile de munca de la serviciu nu imi permit inceperea activitatii, va rog sa imi spuneti cine imi prelungeste CM ? Va multumesc !
Doar medicul specialist din ambulatoriu sau spital va poate prelungi concediul medical.

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:

ART. 20
(1) Medicii de familie au dreptul de a elibera certificate de concediu medical pentru incapacitate
temporară de muncă cu durata de cel mult 10 zile calendaristice, pentru un episod de boală, în una sau mai multe etape.
(2) În cazul menținerii incapacității temporare de muncă pentru aceeași afecțiune, concediul
medical se poate prelungi de către medicul curant din ambulatoriul de specialitate sau spital, în caz de internare, în etape succesive de maximum 30/31 de zile calendaristice, până la 90 de zile calendaristice în decursul unui an, socotit de la prima zi de îmbolnăvire.
(3) Durata cumulată a concediilor medicale acordate de medicul de familie pentru un asigurat
pentru incapacitate temporară de muncă nu poate depăși 30 de zile calendaristice în ultimul an,
socotite de la prima zi de îmbolnăvire, indiferent de cauza acesteia. După totalizarea a 30 de zile
calendaristice acordate de către medicul de familie, eliberarea certificatelor de concediu medical se va face numai de către medicul curant din ambulatoriul de specialitate sau spital, în caz de internare, cu încadrarea în duratele maxime prevăzute de lege.
ORDIN Nr. 15/2018/1311/2017 din 5 ianuarie 2018
pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului
nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate
EMITENT: MINISTERUL SĂNĂTĂŢII
Nr. 15 din 5 ianuarie 2018
CASA NAŢIONALĂ DE ASIGURĂRI DE SĂNĂTATE
Nr. 1.311 din 29 decembrie 2017
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 31 din 12 ianuarie 2018ART. 25
(1) Certificatele de concediu medical pentru durata internării se acordă de medicul
curant din spital care a îngrijit şi externat pacientul.
(2) În situaţia în care durata internării cuprinde perioade din două sau mai multe luni
calendaristice, medicul curant va acorda lunar certificatul de concediu medical.
(3) La externarea din spital, inclusiv pentru spitalizarea de zi, se poate acorda un
concediu medical de la 1 la 7 zile calendaristice, iar în cazuri speciale, cu aprobarea
medicului-şef de secţie, până la maximum 21 de zile calendaristice.
(4) După expirarea concediului medical acordat la ieşirea din spital, în cazul în care
starea sănătăţii pacientului nu permite reluarea activităţii, medicul de familie, pe baza
scrisorii medicale eliberate de medicul curant din spital, poate prelungi concediul medical
cu maximum 7 zile calendaristice pentru aceeaşi afecţiune, urmând ca, în cazul menţinerii
incapacităţii temporare de muncă, să trimită pacientul la medicul din ambulatoriul de
specialitate.
Nu este mai corect asa? !!
Multumesc pt raspuns.
Intr-adevar, Ordinul nr. 60/2006 a fost abrogat.