Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... VANDALISM
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

VANDALISM

Buna ziua.Acum o luna casa mea a fost vandalizata de o persoana...dupa cateva săptămâni de la plângere peesoana s-a autodenunțat si acum are un avocat care speră sa il salveze doar cu suma pagubelor(menționez ca in această perioada mama e depus la politie o lista cu bunurile distruse.iar inculpatul dorește sa plătească doar acele pagube....desi noi cerem mai mult)....ce e de făcut?
Daca nu va intelegeti amiabil si sa va retrageti plangerea, procesul penal isi urmeaza cursul.
Dar in acest caZ care este cursul?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca nu va intelegeti amiabil si sa va retrageti plangerea, procesul penal isi urmeaza cursul.

Cand urmărirea penală este completă şi există probele necesare şi legal administrate se poate dispune o solutie de neurmarire/netrimitere in judecata sau se emite rechizitoriu si il trimite in judecata.
Aveti dreptul sa va constituiti parte civila pana la inceperea cercetarii judecatoresti.
Si daca noi solicităm alta suma iar inculpatul nu dorește sa o ofere....procesul continuă?(ce pedeapsa se poate aplica pt vandalizare si violare de domiciliu?)

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Cand urmărirea penală este completă şi există probele necesare şi legal administrate se poate dispune o solutie de neurmarire/netrimitere in judecata sau se emite rechizitoriu si il trimite in judecata.
Aveti dreptul sa va constituiti parte civila pana la inceperea cercetarii judecatoresti.