Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... refuz predare certificat fiscal autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

refuz predare certificat fiscal autoturism

Buna ziua
ce masuri pot fi luate impotriva vanzatorului care nu preda certificatul fiscal al autoturismului vandut? (are amenzi neachitate)
- poate fi formulata o plangere pentru inselaciune?
- pe civil, in ce temei legal poate fi obligat sa plateasca amenzile si sa predea certificatul fiscal?

Multumesc.
Initial notificati oficial vanzatorul cu obligatia depunerii certificatului fiscal -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Daca vanzatorul nu intelege sa depuna certificatul fiscal aveti dreptul sa promovati actiune in instanta cu obligatia "de a face"
Va multumesc mult.

gi-jane2, moderator