avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... refuz predare certificat fiscal autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

refuz predare certificat fiscal autoturism

Buna ziua
ce masuri pot fi luate impotriva vanzatorului care nu preda certificatul fiscal al autoturismului vandut? (are amenzi neachitate)
- poate fi formulata o plangere pentru inselaciune?
- pe civil, in ce temei legal poate fi obligat sa plateasca amenzile si sa predea certificatul fiscal?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: laura-jurist , utilizator 08:33, 1 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Initial notificati oficial vanzatorul cu obligatia depunerii certificatului fiscal -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Daca vanzatorul nu intelege sa depuna certificatul fiscal aveti dreptul sa promovati actiune in instanta cu obligatia "de a face"
Va multumesc mult.


Ultima modificare: Joi, 1 Martie 2018
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lipsa certificat fiscal autoturism laura-jurist laura-jurist buna ziua in cazul in care vanzatorul unui autoturism nu poate da certificat fiscal (are amenzi neachitate) desi a vandut masina in 2015 si a promis ca va ... (vezi toată discuția)
Certificat fiscal MihaiDG MihaiDG Bună ziua. Am cumparat un autoturism, am făcut act de vanzare-cumparare, dar fostul proprietar refuză să îmi dea certificatul fiscal. Ms tot amână de ... (vezi toată discuția)
Refuz eliberare certificat fiscal auto robert900 robert900 Scenariul este urmatorul: autoturism adus din afara tarii, scoase doua randuri de numere rosii de catre primul proprietar in jud. Cluj. Apoi autoturismul se ... (vezi toată discuția)