Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare imobil de catre chirias
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare imobil de catre chirias

Buna ziua.
As dori sa aflu din partea dumneavoastra un anumit aspect legat de procedura achizitionarii unui imobil nerevendicat, care poate fi expus la vanzare primordial catre chiriasul ce locuieste in prezent. Exista un anumit barem de preturi, tinand cont de anumite grade de uzura a casei? Se pot obtine informatiile respective in cadrul Primariei la care figureaza acest imobil?
Va multumesc anticipat.
gi-jane2, moderator
Chiriasul are dreptul sa cumpere acel imobil daca are contract de inchiriere in termen si are chiria platita la timp. Primaria va poate pune la dispozitie modul de calcul care presupune si gradul de uzura. Pretul aparatmentelor/caselor ce se vand pe legi speciale au la baza o fisa de calcul precum si schitele anexa.
Si notarul public are grile cu pretul locuintelor in functie de:anul construirii,uzura,zona etc.