Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Precontract + avans 7500 euro
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Precontract + avans 7500 euro

Buna ! Acum 4 săptămâni am făcut cu dezvoltătorul un precontract plus avans 7500 euro....urmează zilele astea banca sa ofere restul de bani. Ideea este că dezvoltatorul mai are retușuri de făcut la apartament ,a promis țeava de gaze in fata blocului nu exista,plus că sunt multe finisaje defectuase ...spune că după 15 martie o să finalizeze apartamentul. Nu mi se pare corect sa dau bani acum și să mai dureze, am șanse să îmi recuperez bani ? Mulțumesc !
In fiunctie de ceea ce ati incuviintat in precontract ca si clauze contractuale, in cazul in care doriti sa semnati contractul de vanzare-cumparare trebuie sa faceti o lista cu toate problemele pe care considerati ca trebuie sa le rezolve dezvoltatorul. Le discutati si puteti sa le treceti in contractul de vanzare cumparare cu termene de finalizare. Puneti si o clauza penalizatoare. Nu pierdeti banii. Daca vreti sa renuntati la a cumpara acesl apartament verificati clauzele precontractului.