Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concedii medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concedii medicale

Buna ziua. Am un salariat cu concediu medical cod indemnizatie 09 , data acordarii 15.02.2018 pana la 24.02.2018. Cum se calculeaza si cum se plateste incepand cu ianuarie 2018?
george-neagu, moderator
Buna ziua,
Se calculeaza ca medie a veniturilor brute din ultimele 6 luni anterioare lunii in care salariatul isi ia concediu medical multiplicata cu zilele lucratoare din perioada 15.02-24.02.2018 si se plateste cu 85% din baza de calcul.