avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concedii medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concedii medicale

Buna ziua. Am un salariat cu concediu medical cod indemnizatie 09 , data acordarii 15.02.2018 pana la 24.02.2018. Cum se calculeaza si cum se plateste incepand cu ianuarie 2018?
Ultima modificare: Luni, 5 Martie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: IULIA NEDELCU , Consultant resurse umane 15:44, 5 Martie 2018
Buna ziua,
Se calculeaza ca medie a veniturilor brute din ultimele 6 luni anterioare lunii in care salariatul isi ia concediu medical multiplicata cu zilele lucratoare din perioada 15.02-24.02.2018 si se plateste cu 85% din baza de calcul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcularea indemnizatiei co-iunie 2020.buna ziua, sunt angajata la o agentie de turism. inca din ianuarie ... Cristina9090 Cristina9090 Buna ziua, Sunt angajata la o agentie de turism. Inca din Ianuarie am avut concediul de odihna stabilit si aprobat pentru 04-09 Iunie 2020. In lunile ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu de odihna dupa concediu medical raion raion Cum se calculeaza indemnizatia pentru concediu de odihna in urmatorul caz? septembrie 2009 - 8 zile lucrate, 14 zile Concediu medical octombrie 2009 - 22 ... (vezi toată discuția)
Concediu de risc maternal si cel de sarcina si lauzie alexandrautu alexandrautu Buna ziua, Problema mea este legata de o salariata ce a fost in concediu medical cod indemnizatie 15 din data de 18 ianuarie 2012 si din luna iunie este in ... (vezi toată discuția)